Çocuğumun Özgüven Sahibi Olması İçin Ne Yapabilirim?

  • Çocukla birlikte zaman geçirmek: Çocuğun kabul edildiğini, değer verildiğini, sevildiğini anlayabilmesi için anne babasıyla zaman geçirmeye ihtiyacı vardır. Çocukla birlikte geçirilen zamanlarda çocuğun başarılarından, gösterdiği çabadan, olumlu yönlerinden bahsetmek, çocuğu eleştirmemek ve başka çocuklarla kıyaslamamak oldukça önemlidir.
  • İletişim kanallarını açık tutmak: Çocukla ilişkide iletişim kanallarını açık tutmak, duyguların, ilgilerin, problemlerin paylaşılmasını sağlar. Ancak burada çocuğu bir şeyler anlatması için zorlamamak ve dikkatlice dinlemek gerekir.
  • Çocuğun ilgi ve yeteneklerini desteklemek: Bir çocuğun farklı ilgi ve yetenekleri olduğunu keşfetmeye ve bu doğrultuda farklı görevleri yerine getirebilecek kapasiteye sahip olduğunu bilmeye ihtiyacı vardır. Sekiz yaş civarında yeterlilik konusu benlik kavramının tanımlanmasında önem taşımaya başlar.
  • Takdir etmek: “Resmin harika!” demek güzel ama yetersiz bir övgüdür. “Başladığın resmi bitirene kadar sabretmen, farklı renklere şans tanıman, kendi düşünceni resme yansıtman çok iyi. Kendinle gurur duymalısın.” ifadesi çocuğun kendisine dair daha fazla bilgi almasını sağlayacaktır.
  • Sosyal beceri kazandırmak: Çocuğun arkadaşları tarafından kabul gördüğünü hissetmesi, benlik kavramını besleyen en önemli kaynaklardan biridir. Bu nedenle arkadaşlık kurmasını ve sürdürmesini sağlayacak beceriler kazandırılmalıdır. Çocuk bu becerileri gösterdiğinde teşvik edilmelidir. Arkadaşlarıyla problem yaşadığında ona ne yapması gerektiğini söylemek yerine sessizce dinlemek, çözüm üzerinde düşünürken ona rehberlik etmek, meselelerini kendi başına halletmesini kolaylaştıracaktır.
  • Açık, net ve anlaşılır sınırlar koymak: Bu türden sınırlar, çocuğun nasıl seçim yapacağını ve kendini nasıl kontrol edebileceğini anlamasına yardımcı olur. Kazanılan bu beceriler sosyal ilişkiler geliştirirken işleri kolaylaştırır.
  • Çocuğa başarabileceği sorumluluklar vermek: Çocuğun başarabildiği şeyler olduğunu görmesi, sağlıklı benlik kavramı için önemli yapıtaşlarını oluşturur. Çocuğun yeni şeyler denemesini ve güç görevlerde yola devam etmesini sağlar.

Kaynak: www.aep.gov.tr Hayatın İlk Çeyreği – Aile Eğitim Programı

Yorum Yap

Desecure Çocuk ve Aile Platformu, Desecure Özel Güvenlik iştirakidir.

Desecure © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.