1. Küresel Amaçlar Çocuk

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye tarafından Türkçe içerik sunan www.kureselamaclar.org çocuklara “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”nı anlatan bir kitapçık hazırladı. Kitapçıkta, çocuklar için hazırlanmış görsellerle dünyanın değişmesi için yapılması gereken maddeler anlatılıyor. Kitapçık, Birleşmiş Milletler’in 10 yıl içinde 3 önemli hedef gerçekleştirmek için oluşturduğu 17 küresel amacı anlatıyor.  Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Amaçlar’ın önemli hedefleri arasında aşırı yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlik ile mücadele, iklim değişikliğini düzeltme yer alıyor.

https://cocuk.kureselamaclar.org/

2. Edu Media

Çocuklara Fen Bilimini sorgulayıcı öğretim yöntemi kullanarak öğretme ve keşfettirmeyi amaçlıyor. İnsan vücudu, büyük icatlar, teknoloji, matematik, hayvanlar ve bitkiler, yaşadığımız çevre gibi kategorileri bulunuyor.

https://junior.edumedia-sciences.com/tr/

Uzay Bilimleri

3. Khan Academy – Türkçe

Türkçe ücretsiz online eğitim platformu. Öğrenci ve öğretmenler tarafından uzaktan eğitim için kullanılabilir. Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı tarafından Türkçeleştirilen içerikler sunuyor. Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Müzeler gibi pek çok alanda içerik sunuyor. Yer ve Uzay Bilimleri için ise; Yıldızlar, Kara delikleri, Evrende Yaşam, Galaksiler, Dünyanın Jeolojik Tarihi gibi konu başlıklarında içerikler sunuyor.

http://www.khanacademy.org.tr/kategori.asp?cat=22

4. Space Camp Turkey- Türkçe

Yıl boyunca sunulan programlarda çocuklara ve gençlere uzay bilimleri ve teknoloji alanında yaz ve kış kamplarında verilen eğitimlerin detayları yer alıyor. Aynı zamanda da Blog sayfalarında çocuklar için uzay ve teknolojiyle ilgili içerikler yer alıyor.

https://www.spacecampturkey.com/uzaya-dair-bilinmeyen-gercekler

5. TÜBİTAK Bilim Çocuk E-Dergisi veya Meraklı Minik E-Dergisinin eski sayılarında konu bazlı arama

TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun web sitesinde yer alan Arşiv Arama sayfasından Bilim Çocuk E-dergisi, Bilim ve Teknik E-dergisi, Meraklı Minik E-dergisi’nin güncel ve geçmiş sayılarından istediğiniz konuyu aratabilir ve erişim sağlayabilirsiniz.

https://services.tubitak.gov.tr/edergi/arsivArama.htm

6. TÜBİTAK Bilim Genç

Teknoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Uzay, Sosyal Bilimler gibi alanlarda güncel haberleri yayınlıyor. İçeriklerle ilgili hazırlanmış bilgilendirici videolar da sunuyor. Aynı zamanda “Ayın Matematik Sorusu”, “Bilim Genç Bilgi Yarışması” gibi farklı etkinliklerle öğrencilere eğlenceli ve interaktif bir deneyim sunuyor.

https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/

7. Bilimcini

Çocuklar için bilim, gezi, kitap, deney, doğa, bilgi, hayvan kategorilerinde farklı içerikler sağlıyor.

https://www.bilimcini.com

8. Çocukla Sinema

Çocukların ruhsal gelişimleri düşünülerek oluşturulmuş sinema sitesi. Farklı yaş grupları için önerilerde bulunan Çocukla Sinema film, dizi, kısa film kategorilerindeki içerikler hakkında bilgi veriyor ve yorumlar yapıyor.

https://www.cocuklasinema.com/

Resim – Sanat

9. Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi’nin sayfasında yer alan Sesli Çocuk Kitapları resim ve sanat konuları hakkında çocuklar için bilgilendirici sesli kitaplar sunuyor. Salvador Dali, Pablo Picasso, Cengiz Han, Augusto Rodin gibi isimlerin hikayeler çocuklara anlatılıyor.

https://www.sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/sesli-cocuk-kitaplari

10. İKSV

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Çocuk Kitapları kategorisinde içerikler sunuyor. Sesli Kitap şeklinde dinlenebilen kitapların, animasyon şeklinde videoları da bulunuyor.

https://www.iksv.org/tr/iksv-alt-kat/cocuk-kitaplari

Müzik

11. Şubadap Çocuk

2013 yılından bugüne çocuk şarkıları besteleyen Şubadap Çocuk, şimdiye kadar toplam 40 yeni çocuk şarkısı yaptı. Barış, doğa, özgürlük, hayal kurmak, çocuk hakları, akran zorbalığı, toplumsal cinsiyet rolleri, birlik olmak gibi konularda yaptıkları şarkıları web sitelerinden indirebilirsiniz.

https://subadapcocuk.org/

İnternet Güvenliği

12. İnternot

Çocukların dijital dünyayı güvenle, kendilerine güvenerek keşfetmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Aileler ve eğitimciler için internet güvenliğini sağlamalarına yönelik tavsiyeler veriyor. Evde çocuklarıyla internet güvenliği konusunda sohbet eden ailelere dijital güvenlik uzmanlarının önerilerini anlatılıyor.

Aynı zamanda çocuklara dijital güvenlikle ilgili önemli tavsiyeler konusunda uygulamalı alıştırma yapmalarını sağlayan oyunlar sunuyor.

Evde çocuklarıyla internet güvenliği konusunda sohbet eden ailelere dijital güvenlik uzmanlarının önerilerini sunuyor.

Desecure Çocuk ve Aile Platformu, Desecure Özel Güvenlik iştirakidir.

Desecure © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.